Da se na položaju sela Drežnik radi o važnom arheološkom lokalitetu iz vremena prije rimskog razdoblja, sumnjalo se još od početka 30-tih godina 20 – tog stoljeća, gdje se na lokaciji Grgureva nalazilo staro katoličko groblje od 1938. godine, kada se mrtve počelo pokapati na sadašnjem groblju u Drežniku, te je iste godine to zemljište posvećeno, a staro groblje ostalo u fazi mirovanja i jedno vrijeme zapuštenosti do 2007. godine kada je Općina Rešetari isto očistila, uredila i postavila križ kao spomen na ukopane i da je nekada bilo groblje.
Godinama su mještani uz groblje nalazili dijelove rimskih opeka, klesanog kamena i keramike. Usprkos činjenici da je ovaj lokalitet poznat stručnoj javnosti gotovo 50 godina, arheološka istraživanja većeg obima započela su 2022. godine od strane Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba, Odjela za kopnenu arheologiju, koji ujedno rade i istraživanja na staroj crkvi u Zapolju. Istražena je površina od oko 200 m2, a rezultati istraživanja potvrdili su da se radi o iznimno zanimljivom arheološkom lokalitetu koje bi moglo biti od velike važnosti za arheološku struku, ali i lokalnu zajednicu. Kao jedan od sada dva istraživana arheološka lokaliteta na području Općine Rešetari, mogli bi doprinijeti iznimnoj kulturno-turističkoj ponudi.
Stoga su Općina Rešetari i Hrvatski restauratorski zavod potpisali Ugovor o nastavku arheološkog istraživanja koje će započeti u mjesecu lipnju te će isti trajati do kraja mjeseca srpnja 2025. godine. Radovi se financiraju od strane Ministarstva kulture i Općine Rešetari za koje je Općina ugovorno dužna sufinancirati u iznosu od 7.000,00 EUR.
Tom prigodom boraviti će studenti stranih država SAD-a, Novog Zelanda, Australije, Engleske i Belgije na studijskom istraživanju u našoj općini.